wtorek, 15 stycznia 2019

Domowe sushi || Przepis na miły wieczór po japońsku.

Cześć,

Zimą pogoda nie zachęca mnie do jakichkolwiek wyjść, z reguły wychodzę tylko tam, gdzie muszę, dlatego dla urozmaicenia sobie czasu wolnego wyszłam z inicjatywą zrobienia domowego sushi.

Sushi jest to japońska potrawa złożona z ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków m.in. ryba, owoce morza, ogórki, avocado itd. Zrobienie sushi w domu, może wydawać się czymś skomplikowanym, jednak nic bardziej mylnego. Tym, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z sushi polecam zestaw startowy marki House of Asia. Znajdują się tam wszystkie podstawowe produkty i akcesoria, potrzebne do wykonania sushi, wraz z przepisami. Wystarczy dokupić ulubione świeże produkty i możemy zacząć swoją produkcję sushi.  Ja zazwyczaj do swojego sushi dobieram składniki takie jak: wędzony łosoś ( nie lubię surowych ryb), avocado, ogórek, por, zielona, strzępiasta sałata.



Składniki


- ryż do sushi
(100 g na osobę)
 - opakowanie nori
(prasowane algi, 2-3 arkusze na osobę) 
zaprawa do ryżu
na 250-300 g ryżu
- 2 łyżki octu ryżowego
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka soli

do podania 
- sos sojowy
- imbir marynowany
- wasabi 

niezbędne akcesoria
- mata bambusowa do rolowania
- pałeczki
- osty nóż

Przygotowanie

Podstawą udanego sushi jest dobrze ugotowany ryż. Używamy specjalnego ryżu do sushi – zwykły ryż nie nadaje się do tego, ponieważ po ugotowaniu nie jest wystarczająco kleisty.

Odmierzoną ilość ryżu (około 100 gram/osobę) płuczemy zimną wodą na sitku. Następnie przesypujemy ryż do dużego garnka. Zalewamy zimną wodą i przeczesujemy palcami. Wylewamy wodę i wlewamy nową. Czynność potarzamy 4-5 razy, aż woda będzie przezroczysta. Następnie zalewamy wodą w takiej ilości jakiej był ryż. Stawiamy na kuchence i zagotowujemy wodę. Gdy woda się zagotuje przykrywamy garnek pokrywką i gotujemy 15 minut na najmniejszym ogniu. Po tym czasie odstawiamy garnek z ognia i nie odkrywamy przez kolejne 15 minut. Ryż wchłonie wodę i będzie idealnie ugotowany. 

W tym czasie przygotowujemy zaprawę do ryżu. Składniki mieszamy w małym rondelku, na bardzo małej mocy, aż się rozpuszczą (nie gotujemy!). Zaprawę dodajemy do ugotowanego ryżu i delikatnie mieszamy. Ryż przekładamy do miski i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Ciepły ryż spowoduje, że glony staną się gumowate.

Przygotowujemy nasze ulubione składniki. Ogórka, avocado i pora myjemy i kroimy w cieniutkie paski.  Sałatę myjemy . Łososia porcjujemy na mniejsze płaty. 


Rolowanie

Przygotowujemy matę bambusową i miseczkę z wodą do maczania palców. Matę owijamy folią spożywczą. Na macie kładziemy arkusz nori. Ryż układamy na matowej stronie.  Na 2/3 powierzchni nori układamy ryż, układamy go cienko. Gdy ryż się klei, moczymy ręce. W połowie ryżu, układamy składniki. Na koniec noża nakładamy wasabi i smarujemy linię wzdłuż krawędzi (po stronie bez ryżu). 
Matę zawijamy do środka, rolując w górę. Rolka powinna być ciasno zwinięta. Ostrym nożem kroimy rolkę na kawałki (na jeden kęs). 

                                                          I GOTOWE !


sushi domowe przepis wieczór

Sushi dom przepis blogerka

Blog sushi w domu łóżko film blogerka

Sushi w domu blog przepis zdrowie pomysł na wieczór zima




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz